Пробудження в Уельсі та пробудження в Асбурі. Паралелі.

(Богослужіння під відкритим небом, проповідує Еван Робертс).

Пробудження в Уельсі відбулося в 1904-1905 роках на південному -заході Великої Британії. Пробудження супроводжувалось масовим наверненням до Христа, богослужінням під відкритим небом, молитвами. Пробудження широко освітлювалися в ЗМІ та мало величезний вплив на суспільство. Історики вважають, що Уельське пробудження мало вплив на пробудження на Азуза стріт, Каліфорнія, та на пятидесятницький рух в цілому.

Один із лідерів та проповідників цього пробудження був Еван Робертс. На початок пробудження в 1904 році йому було 26 років. За час пробудження (два роки) до Христа навернулись біля 100 тисяч людей, проведено тисячі богослужінь, відкрито багато нових церков.

(На фото Еван Робертс)

Про це пробудження ви можете прочитати детально, що передувала пробудженню, як воно проходило і тд.

Я хотів би подивитись на пробудженням з іншої точки зору. А саме на людей які жили в той час, умовно я б розділив їх три категорії.

Перша група людей, це люди які активно критикували пробудження.

В 1905 році Уельське пробудження критикують як і світські публіцисти, невіруючі люди, так і євангельські, християнські лідери.

Один із противників був служитель Пітер Прайс, він називав пробудження «обманом, підробкою, знущанням та пародією». Самого Еванса Роберста називали «гіпнотизером та окультистом».

Образ Евана Робертса використав католицький священник Роберт Бенсон в якості фігури антихриста в антиутопії «Князь Світу».

Напевно не витримавши напруги в 1905 році у Евана Робертса стався нервовий зрив і він перестає проповідувати. Правда, продовжують проповідувати інші проповідники але пробудження затихає.

Друга категорія людей це люди які були нейтральними, просто стояли осторонь.

Люди жили так ніби нічого не відбувалось. Про пробудження не говорили, не проповідували, не звертали увагу. Пробудження їх та іхнього життя не торкалось.

Третя група людей, це люди які приймали активну участь в пробудженні.

Пробудження з Уельсі перекинулось на інші країни та континенти. Пастори із Норвегії, Японіі, США, Індії, Південної Кореї та інших країн відвідували служіння.

Учасником пробудження був майбутній прем’єр Британії Девід Ллойд Джордж, а також успішній служитель, місіонер в Санкт Петербурзі, Ризі, Польщі – Вільгем Фетлер. В 1904 році пробудження в Уельсі відвідав Александр Бодді- засновник пятидестницького руху в Великій Британії.

Багато з тих, хто пережили пробудження в Уельсі стали учасниками пробудження на Азуза стріт, та пятидесятницького руху, який за декілька років, поширився на весь світ.

Не так давно, ми стали свідками ще одного пробудження яке отримало назву: «asburyrevival2023». Воно, цебто пробудження, почалось в приватному християнському університеті Asbury, Willmore, Kentucky, USA. На наших очах, історія повторилась знову. Ми знову чітко бачимо три групи людей; одні виступають проти пробудження, пишуть критичні пости тощо, другі – їдуть на місце молитви, в університет Асбурі, хочуть бути не просто свідками, а учасниками пробудження. А останній, напевно найбільшій групі людей – байдуже. Вони нейтральні по відношенні до пробудження, їх пробудження не торкається і не цікавить, вони про це не говорять, в церквах про пробудження не проповідують.

На скільки це пробудження вплине на наші церкви, на наше суспільство ми ще побачимо. Воно вже вийшло за стіни університету, за мажі штату, в інформаційному просторі вийшло за межі країни, а чи вийде воно за межі країни в реальності, в силі молитви та впливі на людей, це будемо бачити в майбутньому. Але одне можна сказати зараз точно, присутність Бога, на студентській молитві в університеті змінило життя багатьох людей. А чи торкнулось воно нас, наші церкви, наше суспільство, чи торкнеться в майбутньому – побачимо.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s